Zprávy ze světa


Lavazza míří do vesmíru jako první kosmické espresso

Celých 13 let si astronauti, obývající mezinárodní kosmickou stanici, mohli namísto oblíbené kávy dopřát pouze instantní náhražku. Časy se ale mění a už brzy bude vše jinak – Samantha Cristoforetti, první italská astronautka, která se zanedlouho chystá na kosmickou stanici ISS, si dopřeje opravdové espresso.Kávu s cukrem, mlékem nebo máslem?

Zvýší inteligenci, pomáhá hubnout, dodá energii vyčerpanému organismu. Kostička másla, kterou si přidáte do kávy. Takzvaná neprůstřelná káva (bulletproof coffee) se stává velkým hitem především ve Velké Británii. Vy byste si dali?


Když se na vás z kávy dívá kočka s rybami

Coffee art nebo také latte art – kouzelné obrázky v pěně cappuccina či caffè latte jsou uměním, které má spoustu příznivců i vlastní mistrovství světa. Co ale coffee art ve 3D? Lze to vůbec? Ano. Pojďme se společně dozvědět více.Koupíte kávu těm, co na ni nemají?

Káva i pro ty, kdo si ji nemohou právě dovolit? Světem se po hospodářské krizi začíná šířit vlna „odložené kávy“. Princip je jednoduchý. V kavárně objednáte kávu jednu, zaplatíte dvě. Tu druhou dostane ten, kdo na kávu právě nemá peníze.


Nejlepší čas na coffee break je kolem druhé odpoledne

Tvrdí to výzkum britské Národní zdravotní služby (NHS), podle kterého máme nejméně energie kolem čtvrt na tři odpoledne. A právě v této době bychom si měli dopřát odpočinek a „pauzičku na kávu“. Bude-li společná s dalšími zaměstnanci, pomůže navíc utužit vztahy.Auto, které pije kávu?

Mnozí z nás si neumí představit, že by začali den jinak než se šálkem dobré kávy. Je životabudičem, dodává energii, nastartuje nás.


Mohu nechat o 200 % kofeinu víc?

Ve slavné písničce se Michal Tučný v roli prodavače ptá, zda „může nechat o jedenáct deka víc“. Kavárníci v New Yorku se začínají svých hostů ptát, zda si dají o 200 % kofeinu víc.


Král kávy, Emilio Lavazza, zemřel

Stovky italských kaváren 17.února vyvěsily černé vlajky – ve svém rodném městě Turíně toho dne zemřel dědic italského kávového imperia, Emilio Lavazza.


Chávez chce znárodnit zpracovatele kávy

Venezuelský prezident Hugo Chávez po znárodnění většiny klíčových odvětví upřel svou pozornost na největší zpracovatele kávy. Minulý týden oznámil, že vláda v příštích třech měsících převezme trvalou kontrolu nad společnostmi Fama de America a Café Madrid.


Cena kávy na burze klesá. Konečně!

Na nejnižší úroveň za období posledních dvou měsíců se na burze v New Yorku propadla cena v reakci na zprávy ohledně úrody v Brazílii. Tamější kávové keře se v této sezóně nacházejí ve výnosově nižší fázi, ale podle odhadů má být úroda 43,5 miliónů žoků kávy, o jedenáct procent vyšší, než v sezóně 2007/08, kdy se keře nacházely ve stejné fázi cyklu. K poklesu kávy a dalších komodit také napomohlo posílení amerického dolaru.


McDonald chce ovládnout trh s kávou

Fastfoodový gigant McDonald‘s chce sesadit svého amerického rivala Starbucks z pozice největšího kávového řetězce v Evropě. Do konce tohoto roku chce McDonald‘s na starém kontinentě otevřít až 1200 kaváren McCafé. Většina z nich má vzniknout uvnitř stávajících restaurací řetězce rychlého občerstvení.Mistrovství světa baristů 2009 on-line!

16-19. dubna 2009. Sledujte online! Vše o mistrovství světa naleznete na stránkách šampionátu. (v angličtině). Český Mistr kávy Michal Kocman se též účastní tohoto klání. Držíme palce.Cena kávy na burze stoupá

Nejvýše za období posledních dvou týdnů se na burze ICE Futures vyšplhala cena kávy arabiky v reakci na zvýšenou poptávku ze strany zpracovatelů, kteří k nákupům využili předchozího poklesu cen. V průběhu čtvrteční seance se totiž cena napřed dostala na úroveň 104,45 centů za libru, blízko tříměsíčních minim, objednávky zpracovatelů však v dalším průběhu seance poslaly cenu vzhůru.


Nízké zásoby kávy ve světě

V současné chvíli je na trhu kriticky nízká úroveň zásob kávy, která odpovídá zhruba tříměsíční spotřebě. Trh by se tak mohl stát velmi citlivý na případné zprávy o poklesu produkce kávy. Ceny za kávu by mohli stoupnout. Například po mrazech v roce 1994, kdy světové zásoby kávy odpovídaly zhruba devítiměsíční spotřebě, se ceny kávy více než zdvojnásobily, napsala agentura Reuters.Chuck Norris pije Čerstvou Kávu

Chuck Norris dokáže umlít kávu na espresso pouze svými zuby. Chuck Norris se rozzlobí a voda na kafe se uvaří. Chuck Norris pije ČERSTVOU KÁVU.


Káva letí k nebesům

Káva v průběhu včerejšího obchodování na Intercontinental Exchange vystřelila prudce vzhůru a zaznamenala největší růst za poslední tři roky.


Dalším palivem budoucnosti je káva

Způsobů výroby biopaliv je asi nepočítaně. Poslední novinkou by měla být možnost výroby biopaliv ze spařené kávy. Váš oblíbený barista si tak možná zanedlouho začne přivydělávat výrobou bionafty. Zní to šíleně? Možná, ale skupina vědců z University of Nevada chce opravdu palivo z kávy vyrábět.