Fungujeme již bez jakéhokoli omezení, všechny prodejny i coffee bary jsou otevřeny.

Marlenka už nebude jen dortem, ale i kávou

Gevorg Avetisyan společně se svou sestrou upekli před sedmi lety první Marlenku ve Frýdku-Místku. Brzy si k dortu můžete dát také kávu téže značky podle staroarménské receptury.

„Uvedeme kávu, která se bude podávat podle staroarménské receptury. Tato káva se bude připravovat na horkém písku,“ prozradil Gevorg Avetisyan.

Gevorg Avetisyan

Marlenka z Frýdku-Místku chystá na trh novinku – kávu Marlenka. Na snímku Gevorg Avetisyan s novou kávou a džezvou, ve které se bude káva připravovat.

Nová káva Marlenka je směsí brazilské a guatemalské kávy. Než byla připravena tato směs kávy, Gevorg Avetisyan vyzkoušel mnoho jiných směsí. „Hlavně jsem potřeboval, aby káva Marlenka byla mimořádně jemná, neagresivní, nekyselá. Chtěl jsem, aby káva byla jemná stejně, jako je dort Marlenka,“ vysvětlil Avetisyan. Ten měl při plánu na výrobu nové kávy jasno v jedné věci. „Chtěl jsem ji vyrábět v České republice, proto jsem na internetu hledal vhodné pražírny. Čistě náhodou jsem se pak seznámil s člověkem, který má v Praze pražírnu a začala výborná komunikace, protože dokázal akceptovat mé požadavky. Dotyčný věděl, že Marlenka má jméno a dorty se podávají na mnoha místech nejen v České republice,“ řekl Avetisyan, který ochutnal téměř padesát různých směsí kávy, než našel tu pravou, která mu svou chutí zachutnala.

Poté už začala další práce, například udělat návrh na sáčky, ve kterých se bude prodávat. „Také jsem musel stanovit cenu, za kterou budu kávu dodávat. Tu jsem stanovil u jednoho kilogramu na 500 korun včetně distribuce i DPH. Při konkurenci na trhu mi nezbývá, než jít do toho s touto cenou, je to těžké, ale cítím, že můžu prorazit,“ upřesnil Avetisyan. Ten kavárnám, které budou podávat jeho kávu, zapůjčí také zařízení pro výrobu. „Příprava kávy bude naprosto originální, s podobnou přípravou se můžete setkat ještě místy například v Řecku.

Podle staré legendy kávu kdysi objevil pastýř, který pásl kozy v oblasti Cafa. Velmi unavený lehl v poušti pod keř a utahané kozy začaly ožírat bobule z keře. Pastýř si všiml, že kozy najednou začaly být čilejší. Pastýř vzal bobule a zeptal se mnicha, co je to za zajímavou věc. Mnich vyzkoušel z těchto bobulí udělat teplý nápoj, který byl osvěžující, a tak se káva začala přes Egypt a Arménii rozšiřovat do celého světa.

Základem je džezva, což je nádoba, do které dáte kávu s trochou cukru, aby se vytvořil karamel a následně je položíte na rozehřátý písek. Poté dolijete studenou vodu zamícháte a za několik minut začne káva pěnit. Lžičku pěny dáte do šálku a následně do něj vlijete zbytek z džezvy,“ popsal v krátkosti postup výroby kávy podle staroarménské receptury Avetisyan s tím, že džezvy jsou různých velikostí, podle toho, kolik káv bude kavárník chtít připravit. „Důležitým faktem kávy Marlenka je, že je mleta na velice jemno, čímž vynikne skvělé aroma kávy. Také příprava této kávy je hlavně obřadem, tak jak je to v Arménii. Člověk má chodit do kavárny odpočívat, relaxovat,“ doplnil Avetisyan, který si hlavně přeje, aby se káva Marlenka podávala v dobrých kavárnách. „Proto musím pozvat jejich majitele, abych jim ukázal, jak se káva připravuje. Zařízení jim zapůjčím,“ upřesnil Avetisyan.

Samotný nápad na kávu Marlenka měl Avetisyan více než před rokem. „Mám v plánu vybudovat síť kaváren Marlenka, kde bude káva i dort. Název Marlenka by byl součásti stávajících kaváren,“ doplnil Avetisyan s tím, že tyto kavárny by byly například v centrech měst. „Ale současná krize mé plány trošku zbrzdila, navíc jsem investoval do nové výrobny, která byla v minulém roce otevřena. Však teď je již káva připravená, včetně zařízení, na kterém se bude v kavárnách dělat,“ řekl Avetisyan.

Důležitý pro milovníky kávy je fakt, že novou kávu Marlenka si budou moci zakoupit i v menších baleních v obchodech ve volném prodeji.

Zdroj: Deník