Káva a zdraví


Káva a sport. Jak se k sobě mají?

Lahodná, voňavá, osvěžující. Káva. A rekreační, výkonnostní, vrcholový. Sport. Hodí se k sobě? Nebo jsou si cizí? Na serveru o běhání Rungo.cz jsme našli článek, který vysvětluje vše, nač se sportovci v souvislosti s kávou ptají.Káva a hubnutí nejsou nepřátelé

Když doktorka Cajthamlová objevila v pořadu Jste to, co jíte svého svěřence, jak pije kávu, dostalo se mu varovně zdviženého prstu. Káva a hubnutí nejdou k sobě. Buď jedno nebo druhé. S kávou nezhubnete. Měla pravdu?


Káva bojuje proti rakovině kůže

Vědci z Harvardské univerzity v rámci svých výzkumů potvrdili, že kofein v kávě pomáhá chránit kůži před negativními účinky UV záření. A tak je pití kávy ještě prospěšnější především v létě, kdy je naše kůže vystavena UV záření ze slunce nejvíce...Ledová káva je kalorická bomba

Málokterá žena si uvědomuje, že její oblíbená pochoutka ledová káva v sobě obsahuje mnohdy tolik kalorií, co jinak velmi kalorický steak s hranolky. A některé druhy ledových bomb s kofeinem dokonce svým energetickým obsahem předčí i vepřovou pečeni se zelím a knedlíkem. A to už je co říct!


Káva pomáhá v boji s Alzheimerovou nemocí

Kofein může výrazně pomoci při boji s příznaky Alzheimerovy nemoci. Ukázaly to testy na myších. Starým myším, které měly projevy demence, podali vědci ekvivalent pěti šálků černé kávy denně. myším se pak vrátila paměť. Zjistili to američtí vědci z Floridského centra výzkumu Alzheimerovy nemoci. Zpráva o výzkumu byla publikována pondělí.Zajímavosti o kávě a zdraví

Mezi konzumenty kávy je rozšířen zvyk podávat ke kávě sklenici vody a ještě nedávno platilo, že je nezbytné vypít po každém šálku stejně velkou sklenici vody.


Kofein a jeho účinky na lidský organismus

„Kofein patří mezi skupiny látek, kterým říkáme léky podporující bdělost,“ jak praví definice. Názory vědců na účinky kofeinu jsou rozdílné a dělí se zhruba na dva tábory. Jeden považuje kofein za drogu, na kterou lze lehce získat návyk a poukazuje také na jistá rizika spojená s jeho používáním.


Účinky kávy

V době rozmachu kaváren v 19. století se začali vědci poprvé zajímat o to, proč je káva tolik oblíbeným nápojem. Podařilo se jim zjistit, že káva obsahuje látku zvanou kofein, která se podle dalších výzkumů vyskytuje v čaji, kakau a dokonce i v oříšcích. My dnes víme o povzbudivých účincích kávy a proto ji jako nápoj vyhledáváme a pijeme.


Chemie v káve

Účinky kávy, pro které jsme si ji oblíbili, způsobují tři alkaloidy (z hlediska chemie se jedná o deriváty xantinu), z nichž nejznámější je určitě kofein. Ostatní dva mají mnohem menší zastoupení, ovšem alkaloid jménem teofylin má podobné účinky a v některých případech i výraznější. Třetím je teobromin, nejvíce je obsažen v kakau a na naši psychiku přímo vliv nemá. Je ovšem výrazným diuretikem. Všechny purinové alkaloidy mají mírně nahořklou chuť a tím přispívají k celkové chuti kávy.Kofein jinde, než v kávě

Kofein neobsahuje pouze káva a čaj, ale je obsažen i v dalších produktech. Začněme u rostliny, jejíž finální výrobek je oblíbený především u dětí. Jedná se o kakao a z něj vyrobenou čokoládu. Obsah kofeinu v čokoládě je poměrně malý, ale zase je nutno říci, že hořká čokoláda ho obsahuje více nežli mléčná.